Objemová sleva až 15 % při nákupu nad 15 000 Kč

Materiály  na výrobu včelích úlů je možné seřadit od nejkvalitnějšího takto:

1.) Nejlepší - Spárovka slepená z Borovice Vejmutovky

Jedná se o nejkvalitnější  a časem prověřený materiál pro výrobu úlů.  Dřevo Borovice Vejmutovky je, lehké, pružné, velmi trvanlivé, lehce se obrábí (modelářské dřevo) a minimálně druhotně pracuje (nesesychá se). V Severní Americe se používá jako stavební ale i nábytkářské dřevo, dále k výrobě úlů, šindelů, teras apod.  Velmi dobře odolává povětrnostním vlivům a její trvanlivost  je srovnatelná s modřínem a dubem. Borovice v přírodě bývá častou destinací usazení včelího roje a proto nástavek působí přirozeně na včelstvo.

Dřevo poměrně  rychle vysychá  takže i při přirozeném sušení venku  se z desek může po jednom roce vyrábět.  Objemová hmotnost   na vzduchu vysušené vejmutovky je 400 kg/m3 . (uměle dosušené je 320 kg/m3)  Naše nízko nástavkové nezateplené včelí úly jsou vyráběny z uměle dosušené borovice vejmutovky.

Hlavní výhoda je ta, že dřevo je velmi tvarově stabilní (nekroutí se) a dá se dobře spojovat v rozích i na tupo.  Není potřeba napojovat na cink.    

Všechny výhody borovice vejmutovky umocňujeme zpracováním  tohoto dřeva do spárovky.

Spárovka, je jednovrstvá lepená deska. Desky spárovky slepujeme pod vysokým tlakem z masivních hranolků  vysušených na požadovanou vlhkost (cca 10%). Používáme disperzní kopolymerní lepidlo D4, vodovzdorné určení pro exteriér.  Tyto lepené desky se vyrábějí jako jednovrstvý konstrukční dřevařský polotovar, určený pro další zpracování. Díky vysoké pevnosti lze využít ve výrobě nejodolnějších dřevostaveb a konstrukcí namáhaných v exteriéru.

Vyšší cena vstupního materiálu  vyvažuje nejvyšší kvalitu pro výrobu včelích nástavků (lehké a trvanlivé).

2.) Dobré - Smrková spárovka

Samotné smrkové dřevo má tendence se časem a vysycháním stáčet po letokruzích a tím se deformovat.  Tuto nevýhoda je konstrukčně vyřešena slepením smrkového materiálu do spárovky.  (Technologické a konstrukční provedení spárovky je stejné jako u borovice vejmutovky popsaném výše)

Objemová hmotnost uměle dosušeného smrku  je cca  440 kg/m3 . 

Výhodou smrkové spárovky pro výrobu včelích nástavků je dobrý poměr  cena a kvalita.

3.) Nejhorší - Nástavky z obyčejných smrkových prken

Tuto variantu bychom uměli na výslovné přání zákazníky vyrobit od většího množství, ale na našem eshopu ji nenabízíme. 

Jedná se o cenově nejlevnější možnost výroby. Tomu bohužel odpovídá i kvalita finálních nástavků. Rostlé smrkové dřevo má vysokou tendenci k deformaci - popraskání , ohýbání, kroucení (dřevo se stáčí po letokruzích). Takto vznikají u nástavků po čase mezery mezi spoji. „Nešťastný včelař řeší jak to má opravit a práce s těmito nástavky je opravdu za trest“.