Difuzní protiplísňové krmící víko, 1 otvor, Langstroth
Difuzní víka slouží k odvádění vlhkosti z úlu. Včelstvo v zimních a jarních měsících sedí v horních nástavcích, kde již od poloviny ledna začíná plodovat, což přináší zvýšenou vlhkost a teplotu hlavně v horním-posledním nástavku. Tato vlhkost se pak sráží především na víku, na krajních plástech a na bočních stěnách nástavku, kde velmi málo proudí vzduch a obvykle tyto plásty a stěny jsou po vyzimování pokryté plísní. Tomuto lze zabránit otevřenými všemi očky v nástavcích, ale někdy ani toto nestačí. Proto je výhodné použít na tyto zimní a jarní měsíce difuzní víka, zejména pro včelaře, kteří mají strach očka přes zimu otevřít.
Popis víka:
Obvodový korpus víka je z borovice vejmutovky – masivní spárovky tl. 25 mm, výšky 105 mm. Celé víko je po celé ploše zateplené izolačním materiálem o tloušťce 60 mm. Tento materiál je složený tak, že 2/3 plochy tvoří kamenná vlna zn. Isover a 1/3 plochy tvoří styrodur. Použité materiály mají součinitel tepelné vodivosti: Isover λ=0,035 W/m.K a styrodur λ=0,035 W/m.K. Kamenná vlna slouží k odvádění vlhkosti, styrodurová deska je vyprofilovaná dle hrdla PANO 103mm 3,7 l sklenice. Styrodurová deska je nosná, leží na příčných svlacích, sklenice s cukerným sirupem svým zakulaceným náběhem leží na vyprofilovaném otvoru a neleží na sítu, které by se jinak mohlo prohýbat.
Víko bez styrodurové desky (neslouží ke krmení) je izolované po celém půdorysu plochy víka kamennou vlnou zn. Isover.
Vrchní i spodní plocha je chráněná před poškozením nerezovým sítem. Vrchní plocha kamenné vlny je ochráněná nerezovým sítem s okem 2,5x2,5 mm a tl. drátu 0,5 mm.
Spodní plocha je chráněna proti poškození vykousávání včelami nerezovým sítem 3,15x3,15x0,8 mm. Toto síto je velmi pevné, je přikotveno po obvodě a navíc ke dvěma svlakům tak, aby nedošlo k vytržení síta, když ho včelstvo přistaví a přilepí voskem a propolisem k horním loučkám rámečků. Pro krmení přes prosakovací víčko je toto síto vylisované dle profilu prosakovacího víčka tak, aby včely mohly sosákem bez problému dosáhnout do dírek v prosakovacím víčku.
Oko sítě je zvoleno tak, aby včely neprolezly sítem a nemohly vykusovat izolační vlnu a nezalepily síto celoplošně voskem a propolisem. Všechny okraje nerezových sít jsou buď v polodrážce, nebo jsou lemované, nebo ohnuté do prostoru izolace tak, aby se včelař o ostré konce síta nemohl poranit. Síta jsou nerezová, nerezavějí tj. odolávají všem kyselinám, jako jsou kyselina mravenčí, šťavelová, kterými se léčí včelstva proti varroáze. Nad izolační plochou je vzduchová mezera vysoká 40 mm, po obvodě odvětrávaná čtyřmi štěrbinami v šikmém spádu tak, aby se voda nedostala do víka. Štěrbiny jsou z vnitřní strany chráněny před vniknutím hmyzu do vzduchové mezery nerezovou sítí 3,15x3,15x0,8 mm. Pod těmito čtyřmi štěrbinami jsou čtyři úchyty pro jednoduchou manipulaci. Na víko se položí plechová střecha proti dešti, spodní okraj plechové střechy je nad odvětrávací štěrbinou tak, aby ji nezakrýval.
Jak to celé funguje:
Víko je zvoleným materiálem vysoce difuzní, a současně tepelně izolační po celé ploše se stejným koeficientem tepelné vodivosti. V úlu nevzniká průvan od větru přes žádné otvory, pouze výměna vlhkého vzduchu difuzí přes izolační vlnu. Vodní páry prošlé přes izolační vlnu jsou pak následně odvedeny štěrbinami do venkovního prostoru.
Návod kdy a jak použít víka:
Víko je možné nasadit po posledním vytáčení medu někdy začátkem letních prázdnin a rovnou začít krmit na zimu, nebo krmit ještě s nezateplenými víky, které máte přes léto a difuzní víka nasadit až po fumigaci proti varroáze koncem října popř. listopadu.
Výhoda difuzních vík je v tom, že s nimi můžete od poloviny února do poloviny března naprosto bravurně podněcovat přímo do zimního chomáče.
Při podněcování 3,7 l sklenicemi stačí na víko postavit pouze prázdný nástavek a na něj položit plechovou střechu, není již třeba kvůli výšce sklenice použít krmící vložku, protože víko svojí výškou 105 mm tuto krmící vložku plně nahradí (u nízkonástavkových úlů).
Pro jarní podněcování používáme pouze jednu sklenici s prosakovacím podněcovacím víčkem nebo stačí vyvrtat jen čtyři otvory pr. 2mm do bezděrového víčka. Pozor, sklenice musí být přímo v kontaktu se včelami, pokud bude i dva centimetry od chomáče včely neodeberou nic. Běžná praxe je podněcovat 3-9 kg cukru, tj. 1-3 sklenice obj. 3,7 l. Poměr cukr-voda je 3:2, včelstvo využívá cukerný roztok k plodování nikoliv k uskladnění zásob, proto je nejlépe podněcovat přes čtyři dírky – to co odebere to také proploduje, doba odebrání cukerného roztoku jedné 3,7 l sklenice je cca 5-7 dní.
Takto podněcovat je možné i při -10°C mrazech, včelstva roztok odebírají a plodují. Při vyšších mrazech nad -10°C sice cukerný roztok v prázdném krycím nástavku zmrzne, ale toto může nastat max. 1-3 dny. Od 15. února se již střídají týdny mrazivé s týdny kdy včely i létají, tak není třeba si dělat starosti s těmito mrazivými výkyvy.
Pokud na jaře podněcujeme a včely tuto energii promění na plod, potřebují mít ještě zásoby pylu, jinak je podněcování bezpředmětné tak brzo od 15. února. Pokud včelstva nemají zásoby pylu v plástech podněcujeme až od kvetení lísky, kdy si mohou donést první pyl.
Po skončení podněcování otvory ve styrodurové desce zakryjeme zátkami taktéž vyrobené ze styroduru jako perfektně zapadající protikus.
Výměna vík za obyčejné deskové nebo strůpkové folie se provádí při skončení podněcování (polovina března) nebo do konce dubna. Vosk a propolis ze spodní strany víka neseškrabujeme stejně tak jako u mateřích mřížek, včely si do druhého dne vše pozmění, přestaví, odstraní a přesunou na jiné místo dle toho, jak mají uspořádány plásty pod víkem.
Parametry
Typ výrobku | Difuzní víko |
---|
Recenze
Jana Miklíčková
KladyParopropustnost funguje, úl není zapařený, láhev dobře sedí v otvoru
KladyParopropustnost funguje, úl není zapařený, láhev dobře sedí v otvoru
Záporynic
Záporynic
Libor_Skalický
KladyVčely výtečně přijímají krmení.
Díky difuzní vrstvě nemám problém s nadměrnou vlhkostí.
Po zkušenosti s prvním testovacím kusem jsem obj ...více
KladyVčely výtečně přijímají krmení.
Díky difuzní vrstvě nemám problém s nadměrnou vlhkostí.
Po zkušenosti s prvním testovacím kusem jsem objednal na zbylé úly.
Za mě profi zpracování a skvělá invence.
A hlavně zde nemusím vymýšlet jak zabránit tonutí včel v krmivu.
ZáporyJediné co mohu vytknout je, že si člověk při manipulaci musí dávat lehce pozor na okraje pletiva na provzdušňovacích otvorech, jsou ostré.
Musí ...více
ZáporyJediné co mohu vytknout je, že si člověk při manipulaci musí dávat lehce pozor na okraje pletiva na provzdušňovacích otvorech, jsou ostré.
Musím však podotknout, že ten kdo toto krmítko vymyslel a vyrobil, odvedl výborný kus práce a hlavně používal rozum na základě praxe. Proto zcela chápu, že navyšovat cenu, kvůli lištování na místě kam běžně ruce nastrkáte, muselo ustoupit ekonomickému požadavku.