APIMAT - školkovací klícka - 1 ks
APIMAT - školkovací klícka je plastová klícka určená pro ochranu matečníků a vylíhlích matek. Klícka je kompatibilní s držákem mateří misky, což umožňuje snadné nasazení na držák. Na konci je zátka pro vyběhnutí matky.
Hlavní vlastnosti:
- Použití: Chov matek bez nutnosti přelarvování.
- Kompatibilita: Klícka je průměrově shodná s držákem matečníkové misky a tím se jednoduše nasadí bez nutnosti vyjímání držáku z chovného rámku.
- Kompletní sada: Obsahuje 5 různých prvků
- rámeček pro zakladení vajíček- 1ks plastovou mezistěnou, přední krytku s mateří mřížkou, zátku na vpuštění matky a zadní celoplošný kryt k přitlačení plastových matečníků
- základní držák - rozměr základové desky k připevnění na chovný rámek 26x22mm, výška 12mm, 10 ks v balení
- držák mateří misky - barva slonová kost, průměr 12/17/22mm, výška 18mm, slouží k přenesení a držení mateří misky s larvičkou. Nasazuje se na Apimat základní držák, který je přišroubovaný pevně na chovný rámek, 10 ks v balení.
- matečníková miska - 114 ks v balení, vnější průměr 10mm, výška 10mm, vnitřní průměr 8mm
- školkovací klícka - 10 ks v balení, klícka je kompatibilní s držákem mateří misky, který se po zavření matečníku přenese do klícky a zašpuntuje uzávěrem na konci klícky
- Kompatibilita: Všechny díly systému jsou vzájemně kompatibilní a tvoří ucelený systém.
Technické parametry školkovací klícky:
- Průměr: 21/26 mm
- Délka včetně zátky: 72 mm
- Materiál: Plast
Technické parametry sestavy:
- Matečníková miska: vnější průměr 10 mm, výška 10 mm, vnitřní průměr 8 mm
- Držák mateří misky: barva slonová kost, průměr 12/17/22 mm, výška 18 mm
- Základní držák: rozměr základové desky 26 × 22 mm, výška 12 mm
- Školkovací klícka: kompatibilní s držákem mateří misky, 10 ks v balení
- Rámeček pro zakladení vajíček: počet buněk 110, vnější rozměr 130 × 147 mm, tloušťka včetně krytu 30 mm
Výhody přelarvovacího systému Apimat:
1. Systém je vhodný pro včelaře, kteří mají slabší zrak nebo nejistou ruku a dělá jim problém přelarvit larvičku z plástve do plastového matečníku,
2.Včelař nemusí vyhledávat nejmenší larvičky staré 72 hodin (3denní), systém Apimat mu zajistí jednotné stáří larviček s přesným datem a hodinou zakladení od matky,
Postup při chovu matek přelarvovacího systému Apimat:
1. Plastový rámeček pro zakladení vajíček vložíme do rámečku různými variantami:
var. a) do jakéhokoliv vystavěného plástu vyřežeme nožem v díle otvor pro umístění plastového rámečku pro zakladení vajíček (110ks misek). Plastový rámeček přišroubujeme dvěma vruty ze spodní strany horní loučky.
var.b) do dřevěného rámečku bez vypleteného drátku k horní loučce přišroubujeme plastový rámeček pro zakladení vajíček (110ks misek) dvěma vruty, rámeček vydrátkujeme buď vodorovně nebo svisle tak, aby drátky těsně obepínaly plastový rámeček. Do voskové mezistěny vyřežeme otvor pro plastový rámeček a mezistěnu zatavíme do dřevěného vydrátkovaného rámku.
var.c) do vystavěného plástu vyřežeme nožem v díle otvor pro umístění plastového rámečku pro zakladení vajíček (110ks misek) a proti vybočení zajistíme třeba 2-4 gumičkami nebo omotáme provázkem. Včely rámeček během pár minut přistaví a přichytí k dílu.
2.Takto připravený dřevěný rámek s vloženým plastovým rámečkem pro zakladení vajíček (v rámečku již máme vsazených 110 matečníkových misek, přední průhledný kryt s mateří mřížkou a zadní průhledný kryt) vložíme na 2-3 dny do včelstva, aby včely pokryly nový plast tenkou vrstvičkou vosku a propolisu a přistavěli plastový rámeček k mezistěně popř. plástu a tím jej zafixovali do voskového díla.
3.Jakmile bude tento dřevěný rámek s plastovým rámečkem navoněný včelstvem, potřeme medem matrici ze strany mateří mřížky, vychytíme v plemenném včelstvu matku, vpustíme ji otvorem v předním krytu do plastového rámečku a uzavřeme ji krytkou. Matka se z plochy plastového rámečku nemůže dostat ven, protože neproleze úzkými průlezy mateří mřížky v předním krytu. Těmito průlezy projdou tam i zpátky pouze včely dělnice, tak aby mohli krmit matku a byli s ní v kontaktu. Plemennou matku vybíráme z mírných včelstev málo útočných, nebo máme jedno včelstvo vyčleněné jako plemenné s inseminovanou matkou.
4.Rámek s matkou v plastovém rámečku umístíme do středu plodiště mezi plodové plásty s otevřeným plodem s dostatečnou uličkou, aby se včely mohli dostat přes průhledný kryt s mateří mřížkou dostat k matce.
5.Matka plochu plastového rámečku zaklade za 2-4hodiny, zaklade matečníkové misky, které jsme vsadili z opačné strany. Kontrolu zakladení provedeme druhý den, jestli je celý plastový rámeček zakladený vajíčkama, které v prvních dnech stojí svisle ke dnu buňky. Pokud je vše v pořádku můžeme odstranit přední průhledný plastový kryt a matku vypustit. Rámek vrátíme na původní místo, aby včely dál zahřívali vajíčka.
6.Čtvrtý den vyjmeme náš rámek, ometeme včely, zkontrolujeme jestli jsou larvičky vylíhnuté z obalu vajíčka (asi po 72hodinách od položení vajíčka matkou larvička nestojí, ale leží na dně buňky ve tvaru mírně zakřiveného rohlíku, banánu), ty prvně nakladené již mohou přijímat mateří kašičku od dělnic. To poznáme tak, že kolem larvičky je proti světlu slabý odlesk, tento odlesk je již mateří kašička. Larvičky dělnic včely krmí mateří kašičkou cca první 2 dny následně pak směsí medu a pylu. Larvičky včelích matek včely krmí od samého počátku až do zavíčkování pouze mateří kašičkou.
7.Za teplého dne nebo v teplé místnosti odstraníme zadní průhledný kryt a vyjmeme plastové matečníkové misky s larvičkami. Mateří misku zasuneme do žlutého držáku mateřích misek a ten pak nacvakneme do základního držáku, který je přišroubovaný nebo přibit k laťce chovného rámku. Chovný rámek je tvořen dvěma nebo třema otočnými dřevěnými laťkami vloženými vodorovně do chovného rámku. Laťky jsou osazeny základními držáky v rozteči 28-40mm.
8.Nachystáme si chovné včelstvo tak, že:
a) chovné včelstvo při matce: převěsíme 4-6 ometených plodových plástů s otevřeným plodem do medníku nad mřížku, po 2 hodinách kdy z plodiště na tyto plodové plásty zpět přelezou mladušky krmičky odstraníme mateří mřížku a nahradíme ji pevnou přepážkou např. překližkovou deskou. Očka ve všech nástavcích ponecháme otevřená. Zhruba za 0,5-1hod. po vložení překližky včely v medníku zjistí, že jsou osiřelé a to je okamžik k vložení chovného rámku s plastovými matečníkovými miskami a larvičkami.
b)chovné včelstvo bez matky: vytvoříme osiřelec bez matky buď jako oddělek, nebo z produkčního včelstva vychytíme matku a necháme je osiřet.
Pozor: Včely vám po hodině osiření začnou narážet náhradní matečníky, potom již nepřijmou larvičky v chovném rámku! Buď dodržíme max. hodinu osiření na vložení chovného rámku, nebo po 9 dnech, když už ve včelstvu není otevřený plod vylámeme všechny náhradní matečníky (pokud jeden necháme opět chovný rámek nepřijmou), nebo vytvoříme chovné včelstvotak, že odstraníme otevřený plod, aby si včely nemohli narazit náhradní matečníky.
Chovný rámek vždy klademe do středu plodového tělesa tam kde je zajištěná teplota, vlhkost a přítomnost krmiček.
9.Matečníky na chovném rámku 14-15 den od nakladení vajíčka zaklíckujeme válcovými školkovacími klíckami, které se nasunou na žlutý držák mateří misky. Na dno klícky dáme kousek medocukrového těsta nebo zkrystalizovaného medu pro matku, která se 16 den vylíhne.