Ochranná klapka ke čmelínům celozakrytovaná, přírodní
Tato klapka je v přírodním provedení, to znamená bez povrchové úpravy.
Návod použití celozakrytované klapky čmelína
Popis klapky:
Klapka je vyrobena ze dřeva, akrylátového skla tl. 3mm, PVC průchodky a nerezového spojovacího materiálu.
Dřevěná část je povrchově upravena vodou ředitelnou barvou zn. Ethernal v devíti barevných odstínech a v jednom provedení bez povrchové úpravy - přírodní. Všechny vruty i třmeny dvířek jsou z nerezu.
Klapka je navržena tak, aby byla odolná vůči dešti, do klapky nezatékalo a nedocházelo k hnití dřeva mezi klapkou a čmelínem. Mezi dřevěnou částí klapky a stěnou čmelínu je 5mm vzduchová mezera, aby nedocházelo k zadržování vody mezi těmito styčnými plochami. Zastřešení klapky je po obvodu s přesahy, je vyspádované směrem ven od čmelínu tak, aby se dešťová voda nehromadila na suchém zipu a se ztracenými pylovými rousky nezalepila zavírací dvířka.
Připevnění klapky na čmelín:
V zadní části klapky je PVC trubka průměru 20mm, která se společně s klapkou vsune do výletového otvoru ve čmelíně, dotlačí se na stěnu čmelínu a přišroubuje dvěma nerezovými vruty (č. 1) do stěny čmelínu. Klapku je třeba dotlačit na stěnu čmelínu rukou a nevyužívat k dotlačení sílu od vrutů.
Princip klapky:
Klapka zabraňuje vletu pačmelákům, zavíječi čmeláčím, mouchám, broukům. Nezabrání vniknutí mravencům – proti nim je třeba čmelín ochránit lepem na stojanu nebo podstavci. Princip klapky je takový, že nezaučený návštěvník třeba pačmelák se do čmelínu nedostane, i když podle pachu čmelín vyhledá, ale dvířka jsou zavřená a on nezná způsob otevření dvířek, tudíž dvakrát oblétne čmelín a letí pryč. Ven a do čmelínu se dostane pouze zaučené osazenstvo.
Postup při osazení čmelínu čmeláčí královnou nebo čmeláčí rodinou:
1. Klapku nikdy nemontujte na čmelín dokud nebude čmeláčí matka zabydlená ve čmelíně. Matka musí mít založené hnízdo. Klapku stihněte nainstalovat ještě do vylíhnutí prvních čmeláků tj. cca do čtyř týdnů od osazení hnízda čmeláčí matkou. Optimálně můžete namontovat klapku po 14 dnech od pravidelných každodenních výletů matky. Toto poznáte třeba tím, že do otvoru v přední stěně čmelína vložíte nepatrné průhledné chmýří vytvořené z vaty - dobře se zachytí v otvoru, není skoro vidět, vítr je neodfoukne. Pokud chmýří bude protrženo tak matka je ve čmelíně zabydlená. Pokud budete mít koupenou čmeláčí rodinu s matkou a prvními malými čmeláky můžete klapku na čmelín namontovat ještě před osazením čmelínu (samozřejmě s plně otevřenými dvířky pomocí šroubku (č. 2).
2. Montáž klapky po splnění bodu 1. proveďte vždy večer, když máte jistotu, že je matka doma. Ráno pak při výletu se bude znovu orientovat a pamatovat si nové vizuální podmínky vzhledu čmelínu, což jí ulehčí návrat a vlet při zpáteční cestě do čmelínu.
3. První tři dny nebo až týden nechte dvířka otevřená dokořán – vodorovná poloha dvířek. Toho dosáhnete tak, že vyšroubujete vrut (č. 2) umístěný uprostřed mezi pantíkami dvířek. Tímto nadzvednete dvířka do vodorovné polohy.
4. Nyní můžete začít matku nebo koupenou rodinku učit k otevírání dvířek. Vrut (č.2) mezi pantíky zase zašroubujte nazpět, tak aby ani kousíček hlavičky nevyčníval a dvířka neodstávala. Hned vzápětí vyšroubujte oba vruty (č. 3) – ty nejníže položené tak, aby dvířka byly zešikma a byla pod nimi u spodního okraje vletového otvoru mezera 10 -12 mm.
5. Za dva dny můžete dvířka postupně spouštět až do polohy, kdy si je matka musí sama hrudí trošičku nadzvedávat. Potom snižování zpomalte až do úplného zavření dvířek. Zkontrolujte zašroubování všech tří vrutů (č. 2,3) tak, aby ani kousíček hlavičky nevyčníval a dvířka neodstávala. Mějte čmelín usazený ve vodorovné poloze, kdyby byl moc předkloněný, mohla by se dvířka sama otevírat.
Spouštění dvířek provádějte na večer, když je osazenstvo ve čmelíně. Ráno pak při výletu se bude znovu orientovat a pamatovat si nové podmínky tlaku dvířek, což mu ulehčí vlez přes dvířka do čmelínu. Mladí čmeláci narození ve čmelínu se naučí otevírat dvířka při prvním orientačním letu, pomáhá jim i to, že když vylétávají, nebo se vrací již starší členové osazenstva, tak na ně čekají, až jim dvířka otevřou.
6. Na konci sezony po vyrojení matek můžete klapku odstranit a hnízdo ponechat k ekologické likvidaci ostatním živočichům, kteří mají také právo žít a v přírodě mají svoji roli při likvidaci opuštěných hnízd jako je zavíječ čmeláčí bez kterého by se na světě hromadily miliony hnízd, poněvadž vosk umí rozložit pouze on.
Parametry
Typ výrobku | Ochranná klapka |
---|